Serbest Tüketici Kimdir?

Serbest Tüketici, elektrik tedarik şirketini seçebilecek durumda olan, belirlenen şartları yerine getiren kişilei veya kurumları tanımlamak için kullanılan bir tanımdır. Serbest Tüketici olabilme şartlarını sağlamak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen “Serbest Tüketici Limiti tutarında ya da daha yüksek bir elektrik tüketimi yapmak gerekmektedir.

EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici limiti olan aylık 1600 kWh sınırını geçen bir tüketim yapıyorsanız, serbest tüketici olabilirsiniz.

Net bir şekilde anlatmak gerekirse; EPDK’unca serbest tüketici limitine eşit veya üzerinde bir tüketim gerçekleştiren herkes EPDK lisansı ile faaliyet gösteren herhangi bir elektrik tedarik şirketinden ikili anlaşmalar yaparak elektrik tedarik edebilirler. Böylece daha avantajlı bir elektrik hizmeti alabilirler.

Kimler Serbest Tüketici olarak adlandırılır? 

EPDK tarafından yayınlanan yönetmelik ile belirlenmiş olan serbest tüketici olma limitine uyan herkes (21.12.2018 tarihinden itibaren serbest tüketici olmak için gereken limit 1600 kWh saat olarak belirlenmiştir) diledikleri elektrik tedarik şirketi ile anlaşmalar imzalayarak daha avantajlı elektrik tüketme hakkına sahiptir.

Serbest Tüketici olma şartını yani belirlenen limiti aşan tüketim gerçekleştiren herkes bulunduğu bölgenin elektrik dağıtım şirketilerine sadece bir dilekçe ile başvurarak Serbest Tüketici olma Belgesi  alabilmektedir.

Serbest Tüketicinin Faydalandığı Avantajlar Nelerdir?

  • Serbest tüketici sınıfında olan tüm tüketiciler, istedikleri elektrik tedarik şirketiyle çalışma hakkına sahiptirler.
  • Elektrik tedarik edebileceği şirketi seçerek, mevcut ulusal tarifeye göre indirimli elektrik enerjisi kullanabilirler. Böylelikle yıllık kullanım miktarlarına bakıldığında ciddi bir avantaj sağlayabilirler. 
  • Elektrik danışmanlık şirketleriyle çalışarak tesislerinin ve işletmelerinin üretim-tüketim dengesizliğinden kaynaklı yaşayacağı cezalandırmalardan, dengesizlik maliyeti farklarından kurtulabilirler.
  • Elektrik tedarik şirketi değiştirseler dahi, kullandıkları elektrik kalitesinde hiç bir fark olmaz. Çünkü, elektrik tedarikçi gözetmeksizin dağıtım şirketlerince tüketim noktalarına ulaştırılmaktadır. 

Serbest Tüketici Olup Olmadığınızı Öğrenmek için Yapmanız Gerekeler nelerdir?

  1. En son gelen elektrik faturanızda bulunan yıllık tüketim hanesine bakarak limiti geçip geçmediğinizi tespit edebilirsiniz 1600 kWh ve üzerinde iseniz Serbest Tüketicisiniz demektir. Bazı faturalarda isminizin altında tüketim grubunuzla beraber serbest tüketici olup olmadığınız yazmaktadır. 
  2. Tarifelerinden ve tekliflerinden memun olduğunuz elektrik tedarik şirketleriyle görüşmeler gerçekleştirerek, avantajlı olduğunu düşündüğünüz şirketlerle sözleşme yaparak Serbest Tüketici olarak elektrik tüketimine başlayabilirsiniz.